Blog

Ada Avantgarde Tamamlayıcı Ürünler

Oturulan yerlerin süslenmesi ve çeşitli amaçlar için dekorasyon ve gereksinim adına tercih edilen eşyalar arasında mobilya ismi geçtiğinde ilk akla gelen ahşap mobilyalardır. Özellikle masa, sandalye, koltuk, dolap, karyola, kitaplık konut donatıları olmak üzere çeşitli ofis eşyaları amaçlı tercih edilmektedir. Bunlar dışında okul eşyaları içerisinde sıra, masa, kitaplık, derslik ve daha birçok amaçlar için sıklıkla kullanım alanları arasında yer almaktadır. Ahşap malzemeler arasında en çok tercih edilenler aşağıdaki gibidir.

 • Masa
 • Sıra
 • Kitaplık
 • Koltuk
 • Sandalye
 • Komodin
 • Karyola
 • Yatak odası takımları
 • Sehpa

Günümüzde Ada mobilya yapımlarında ise çelik, alüminyum, cam olmak üzere plastik ve diğer malzemeler sıklıkla kullanım alanlarındadır. Aynı zamanda bu malzemeler halen daha kullanım alanları içerisinde üstünlüğünü devam ettirmektedir.

Mobilyaların Hayatımızdaki Yeri

İnsan yaşamı farklı mekanlar içinde geçmektedir. Bu mekanlar ise yapılış amaçlarına uygun olmalı. Kullanıcısına gerekli konfor seviyesini en yüksek düzeyde sunmalıdır. Mekan içerisinde ki ısı, ışık, ses, renk ve koku gibi fiziksel etmenler ise donatı öğeleri ve kişi gereksinim olmak üzere dengeli bir biçimde kurulmalıdır. Duvar ve kolon olmak üzere kapı yanı sıra pencere gibi yapısal bileşenler kadar donatı, aksesuar gibi mekânsal ögeler de mekan oluşturma için Ada mobilya oldukça fazla etkili rol oynamaktadır. Donatı renk ve dokusunun seçimi ile beraber, bunların mekan içerisinde yoğunluk ve organizasyonu, o mekanın yaşanabilir durumda olması, olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedir. Günümüz konutlarında ise mekanlar içerisinde geçecek eylemlere göre bölünmüştür.
Bir yemek odasında sadece yemek yeme eylemi gerçekleştirilmek ise dolayısıyla mekanlar o eylemlere olanak sağlayacak durumda döşenmektedir. Bir dinlenme mekanında donatıların rahat oturulabilir ve gerektiği takdirde uzanmaya elverişli olması gerekmektedir. Oturma düzlemi içerisinde zemin etkisinden korunacak ve diz bükümü karşılayacak kadar yükseltilmesi, omurgaya gelen baş ve kol yüklerinin başka yerlere aktarılması, dinleme amacı için şart olmaktadır. Oturulan düzlemin kan dolaşımını kolaylaştırılacak bir yumuşaklıkta olması, omurga da ki basıncı azaltmak için sırtın yere dayanması kol ağırlıklarının kolçak, yastık gibi bir elemana aktarılması gerekmektedir. Bunu karşılayacak elemanlar bağdaş kurulan sedirden başlayarak günümüz teknolojisinde yaratılan oldukça çeşitli kanepelere kadar gelmiştir.

Sürgülü Mobilya Mekanizmaları

Bazı gardıropların kullanılan yerden tasarruf etmek için sürgülü kapı olmak üzere farklı mekanizmalar tercih edilmektedir. Sürgülü kapısı olan dolaplarda bazı zamanlar kapının kapanırken dolabın yan duvarına çarpma kuvvetini azaltmak için yavaşlatıcı mekanizmalar ve frenler kullanılmaktadır. Menteşeli ve mobilya mekanizmalarında ise gardırop ya da kapı ve kapağı olan mobilyalar için çeşitli menteşeler tercih edilmektedir. Sandalye, masa ve koltuk gibi ev eşyalarının imalatı esnasında uzman olarak çalışan kişilere mobilya ustası ismi verilmektedir.
Mobilya ustaları mobilya üretim esnasında gerekli olan araç ve gereçleri kullanma becerisine sahip olmaktadır. Ev, ofis veya iş yerlerinde tercih edilen eşyaların imalatında çalışan profesyonel kişilere mobilya ustası ismi verilmektedir. Gelen siparişler doğrultusunda model tasarımı çıkartılmaktadır. Daha sonra gerekli malzemeler toplanmakta ve hesaplamalar tamamlandıktan sonra iş için harekete geçilmektedir. Mobilya ustalarının en önemli görevi istenilen ürün tasarımını doğru olarak ortaya çıkarmak ve sorumlu olunan kişiye karşı ürünü geç kalmadan teslim etmektir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşanmadan Ada mobilya tarafından ürün teslimatları kişilere gerçekleştirilmektedir.

Mobilya Tarihi

Mobilya Latince taşınabilen mülkler anlamını taşırken mobilius sözcüğünden türemiş olmakkla beraber İtalyanca’da mobilia, Fransızca’da ise mobilier ve meuble Almanca’da möble’, İsveçce’de möbler olarak isimlendirilmiştir. İlk mobilyanın nerede ve ne zaman hazırlandığı henüz kesin olarak bilinmese dahi, insanların mağara da yaşamaya başladığı yontma taş devri dönemlerinde ( Palolitik çağ) taş olmakla beraber kemik veya ağaç yontularak yapılmış olabileceği tahminsel olarak düşünülmektedir. En eski ahşap mobilya buluntuları ise MÖ. 2700 ve MS. 450 seneleri içerisine ait olmaktadır. Bunun sebebi ise aşağıdaki gibidir.

 • Mobilyaların genel olarak ağaçtan yapılmış olması.
 • Ömrünün kısa olması.

Antik Mısır dönemlerinde mumyalarla beraber piramitlere konulan ahşap mobilyalar, piramitlerin uygun atmosferi nedeniyle günümüze kadar gelişerek daha da bu konuda ilerlemiştir. Antik Mısır’ın yanında Mezapotamya, Anadolu, Yunan ve Roma medeniyetlerinden kalan mobilyalarda yer almaktadır.
Dünyanın ilk taş ve topraktan mobilyaları Çatal Höyük’te bulunmuş olmakla beraber, Çatal Höyük 1958 senesinde İngiliz Arkeoloğ Mellaart tarafından Konya Ovası yüzey araştırması esnasında bulunmuştur. Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nün desteği ile tekrar Mellaart başkanlığında 1961 kazılmaya başlanmıştır. Kazılar sonucu ise elde edilen bilgiler niteliğinde neolitik dönem yerleşimlerinin tanınan en eski yerleşim olduğunu kabul etmektedir. Bu esnada bu bölgede gerçekleştirilen kazılarda Çatal höyük içerisinde evlerde bulunan ve topraktan gerçekleştirilerek tamamlanan, sıvanan üzerinde oturma ya da yatma amacı ile tercih edilen oda mobilyalarının topraktan yapılan en eski mobilya örnekleri arasında yer almaktadır. Bunlar dışında Ana Tanrıça heykelinin bir koltuk üzerinde oturuyor olması, mobilya ve Tanrılar ile bağlantı olduğunu göstermektedir. Günümüze kadar gelmiş olan Ada mobilya markası sektörünün bir parçası ise geçmiş geleneklerinin en yeni koleksiyonları olmaktadır.